Początek: 10.09.2024r. (wtorek) godzina 19.00
Czas trwania: 2 godziny (przerwa 10 minut)
Przewidywana ilość sesji: 16 – 20 spotkań
Zapisy: od 23.08.2024 roku na stronie:
https://martensuniversity.com/product-category/webinars/webinars-pl/
Tematy webinarów z serii “Innowacyjny Trening Obrony”:
- Zrzutki ilościowe.
Zakres stosowania ilościówek ma ogromne znaczenie. Im częściej je stosujemy, tym mniej popełniamy błędów, ale rozgrywający coraz częściej rozgrywa jak w widne. Rzadkie używanie ilościówek sprawia, że musimy włożyć dużo pracy w analizę przy stole, ale rozgrywający nie ma tak łatwego życia. To trudny dylemat.
- Zrzutki jakościowe.
Zrzutki zachęcające i zniechęcające są niezbędne w niektórych rozdaniach. Tylko dzięki nim możemy rozwiązać problem. Ich słabość polega na tym, że podlegają interpretacji.
- GPS – general preference of suit.
Zrzutki przekazujące informacje o lokalizacji honorów, jeżeli są potrzebne do realizacji skutecznej obrony. Przekazujemy dzięki nim też nasze intencje. Lavithale, zrzutki krakowskie itd. Bardzo silna broń w rękach obrońców.
- Przebijamy.
Jeden z moich zawodników na wieść, że będziemy dyskutować o przebijaniu zabrał głos” Co może być skomplikowanego w obronie polegającej na braniu przebitek?. Mr. Martens – przynajmniej w tym zakresie proszę nie komplikować nam życia”.
- Fałszywe sygnały (zrzutki).
Na najwyższym poziomie odbywa się pojedynek umysłów pomiędzy obrońcami i rozgrywającym. Polega on na stosowaniu podstępów, kierowania przeciwnika na zły trop, wprowadzaniu w błąd. Wymaga to czujności od obu obrońców i będę chciał zaprezentować wiele przykładów.
- Sami rozwiązujemy problem wistowy.
W niektórych rozdaniach gracz musi się zmierzyć z problemem samodzielnie. Partner na miał okazji, aby udzielić mu istotnych informacji. Zazwyczaj to się dzieje w wczesnej fazie rozgrywki.
- Szachy.
Analiza szachowa jest obowiązkiem kompetentnych obrońców. Co się stanie w końcowej fazie rozgrywki determinuje poczynania obrony. Gracze nie lubią tego elementu analizy, bo to wymaga intensywnej pracy przy stole.
- Wyobraźnia.
Sterowanie wyobraźnią rozgrywającego, to jest trudna sztuka i jest elementem pojedynku pomiędzy obrońcami i rozgrywającym. Niektóre pomysły w obronie wymagają błyskotliwej wyobraźni. Takie problemy sprawiają, że kocham tą grę.
- Kooperacja, informacja, pomagamy partnerowi.
Kooperacja przy stole między obrońcami, zajmowanie się rozwiązywaniem problemów partnera gwarantuje wysoki poziom. Najlepszym graczem na świecie w tej „konkurencji” był mój partner – Marcin Leśniewski.
- Scenariusze.
W zależności od poczynań wszystkich graczy przy stole pojawiają się różne scenariusze. Trzeba umiejętnie dostosowywać obronę do zmieniającej się sytuacji
- Rozgrywka sprzężona z obroną.
Umiejętność rozpoznawania kategorii problemu, nad którą pracowaliśmy kilka ostatnich miesięcy bardzo pomaga w walce z rozgrywającym. Znając jego plan, możemy zaaplikować skuteczną obronę.
- Obrona przeciwko przymusom.
Znajomość modeli przymusów i mechanizmów nimi rządzących pozwoli nam grając najczęściej przeciwko komunikacji.
- Pierwszy wist.
Pierwszy wist powinien być przemyślany. Narzuca on linię obrony. Dobry początek często prowadzi do korzystnego rezultatu. Kiepski start często już nie jest do naprawienia.